Udržateľnosť, inkluzívnosť, krása.

Iniciatíva Manifest 2020 sa pustila do práce. V spolupráci s japonským architektom Shigeru Ban sme zrealizovali „Paper Partition System“, ktorý poskytne ľuďom utekajúcim pre vojnou aspoň trochu súkromia.

V asistenčnom centre na Bottovej bude systém kóji slúžiť na oddych pre ľudí z Ukrajiny prichádzajúcich na Slovensko. Ide o systém od architekta Shigeru Ban, ktorý je jedným z členov High-level roundtable Nového európskeho Bauhausu a držiteľ Pritzkerovej ceny za architektúru. Jeho práca zakorenená v empatii a dobročinnosti a odráža nestály svet súčasnosti. Systém navrhol už v 90-tych rokoch a postupne ho vyvíja. Už bol použitý pri rôznych prechádzajúcich katastrofách, pre utečencov pred genocídov v Rwande, pre ľudí zasiahnutých zemetraseniami v Japonsku, či vlnou tsunami v Indonézii.

Systém je tvorený z kartónových tubusov a textilných závesov, je jednoduchý a nenáročný. Látky sa podarilo získať ako dar od Ikea Slovensko v neuveriteľnom množstve – 8000 m pre Bratislavu a 2500 pre Košice.

Ďakujeme všetkým, ktorí sa na tom podieľali: Ľubica Šimkovicová (Manifest2020), Dana Kleinert, Matej Vagač, Peter Morgenstein, študenti Fakulty architektúry, Stavebnej fakulty, Chemicko technologickej fakulty STU, Mária Beňačková Rišková, Peter Beňuška a ďalší…